Air Freshener With ESP8266

پروژه تبدیل خوشبو کننده به اینترنت اشیا با ESP8266 (قسمت اول)

ESP8266 ماژولی است که ما در این سری از مطالب آموزشی IOT از آن استفاده می کنیم. این پروژه به دلیل حجم بالای مطالب آموزشی در شش قسمت تهیه شده است. در این پروژه یک دستگاه خوشبو کننده را مجهز به سیستم WiFi می کنیم. و برای آن رابط کاربری طراحی می کنیم که بتوان تنظیمات خود را از طریق آن انجام داد.

ESP8266

ESP8266

طبق معمول این پروژه هم با ESP8266 سری یک انجام شده است. هم ارزان تر از سری های دیگر می باشد. و هم مناسب پروژه های کوچک که نیاز به GPIO های زیاد ندارند، می باشد.

تنظیم ESP8266 در مد Access Point :

برای شروع کار در برنامه ی آردوینو مدل بورد خود را مشخص می کنیم. برای آشنایی بیشتر به مطالب قبلی مراجعه شود. بعد از آن کتابخانه ی esp8266WiFi.h را فرا خوانی می کنیم.

برای امنیت دستگاه در حالت AP، باید یک پسورد برای آن در نظر بگیریم. پس در مرحله اول یک اسم برای ماژول در نظر می گیریم، مانند تمام مودم ها که یک SSID دارند. و بعد از آن هم یک پسورد برایش در نظر می گیریم.

 

تنظیم IP ثابت:

در مرحله ی بعد، باید یک آی پی برای ماژول در نظر بگیریم. تا از طریق آن بتوان، به ماژول، که قرار است نقش یک WebServer را داشته باشد، وصل شویم.

 

در این مد ی که ما قرار است ESP8266  را روی آن تنظیم کنیم. هم ماژول به صورت AccessPoint عمل می کند و هم به صورت Station . یعنی هم می توان مستقیم به ESP8266 وصل شد و هم اینکه ماژول به یک WiFi وصل شود. برای همین منظور هم، ما هم یک یوزر، پسورد برای حالت Station در نظر می گیریم. و همچنین یک IP هم برای اتصال به WiFi برایش تعریف می کنیم.

برای اعمال تنظیمات در حالت AccessPoint از دستور WiFisoftAPConfig استفاده می کنیم. برای اعمال تنظیمات برای اتصال به WiFi هم از دستور WiFi.config استفاده می کنیم. دستور WiFi.softAP برای تنظیم SSID و پسورد می باشد.

 

در این پروژه چون به دو طریق می توان به دستگاه متصل شد، پس ممکن است، احتاجی نباشد که اصلا به WiFi متصل شود. یعنی شاید WiFi ای در آن مکان نباشد که بخواهد به آن متصل شود. برای همین این قسمت از برنامه را اضافه می کنیم تا برای مدت زمانی تلاش کند که به WiFi متصل شود. و اگر نتوانست اتصال پیدا کند به اجرای ادامه ی برنامه بپردازد. اگر به WiFi متصل شود یا نشود، با پیام های که در سریال می فرستد مارا متلع می کند.

در این قسمت ما پیامهایی که از طرف کلاینت ارسال می شود را خط به خط می خوانیم. توضیح کامل این قسمت در مطالب پیشین هم هست.

 

در ادامه فیلمی را که برای شما تهیه کردم را قرار می دهم:

 

 

دیدگاه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.