Aduino Tutorial آموزش آردوینو

آردوینو (قسمت سوم) – مبانی اولیه الکترونیک و (PullDown)

            در این قسمت از فیلم آموزشی بردهای آردوینو شما با مبانی اولیه ی الکترونیک آشنا می شوید. همچنین نحوه کار کردن با LED ها و بستن آنها در مدار را یاد می گیرید. مفهوم PullDown و فواید آن و لزوم استفاده آن در مدار ها آشنا خواهید شد. با قطعات پتانسیومتر، رگولاتور و نحوه استفاده از آن دیگر مواردیست که به آن پرداخته شده است.

            در ابتدا با قانون اهم و طریقه استفاده از آن آشنا خواهید شد. که در فیلم به طور کامل به آن پرداخته شده است. در ادامه طریقه محاسبه ی مقاومت مورد نیاز برای بستن یک LED را یاد خواهید گرفت. برای آشنا شدن بیشتر با ولتاژ مصرفی انواع LED ها از نظر رنگبندی، تصویر زیر را برای شما آماده کرده ایم.

LED Voltage

LED Voltage

PullDown:

            وقتی پایه ی ورودی آردوینو را با یک مقاومت بالا مثلا 10K به زمین وصل کنیم، اصطلاحا PullDpwn گفته می شود. این کار برای رفع نویز و اعمال ولتاژهای نا خواسته از نویز یا تماس دست می باشد. وقتی که پین ورودی را یک میکنیم (ِیعنی ولتاژ 5 ولت به آن میدهیم) پس از قطع این ولتاژ همچنان یک می ماند. که در فیلم بیشتر به آن پرداخته شده است.

WithOut PullDown

WithOut PullDown

 

توجه داشته باشید که وقتی ولتاژ اعمال شده به یک پایه را قطع میکنیم صفر اعمال نشده است. برای این منظور آن پایه را PullDown میکنند.

 

With PullDown

With PullDown

()…..Serial :

            برای مانیتور کردن آردوینو و دیدن اتفاقاتی که در آردوینو میافته از این گزینه استفاده میشود. که به جای نقطه چین امکان گذاشتن چندین دستور مختلف وجود دارد.

 

Serial

Serial

 

برای تنظیم اولیه ی baud rate یا نرخ ارسال از گزینه ی begin استفاده می شود.

Serial.begin(9600);

نرخ ارسال را می توان 300, 600, 1200, 2400, 4800, 9600, 14400, 19200, 28800, 38400, 57600 یا 115200 انتخاب کرد. که معمولا همان 9600 قرار می دهیم. دستور Serial.begin را در قسمت void setup تعریف میکنیم.

برای مانیتور کردن یک متغیر خاص آن را با Serial.print به نرم افزار خود انتقال میدهیم.

Serial.print(78) gives “78”

Serial.print(1.23456) gives “1.23”

Serial.print(‘N’) gives “N”

Serial.print(“Hello world.”) gives “Hello world.”

Serial.print(analogRead(8));                                                                                 پین 8 را می خواند و نشان میدهد

برای اینکه اطلاعات خط به خط نوشته شود از println استفاده میکنیم.

رگولاتور:

نحوه بستن رگولاتور را در عکس زیر مشاهده می کنید. همچنین پایه های 7805 را میبینید.

7805

7805

در ادامه می توانید فیلم آموزشی را مشاهده کنید:

 

دیدگاه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.