Air Freshener With ESP8266

پروژه تبدیل خوشبو کننده به اینترنت اشیا با ESP8266 (قسمت ششم)

در ادامه ی آموزش اینترنت اشیا و تبدیل اسپری خوشبو کننده به سیستم IOT با استفاده از esp8266، به بخش سخت افزار آن رسیده ایم. در این قسمت با طریقه ی اتصال esp8266 به پروگرامر آشنا می شویم. چند نکته ی سخت افزاری که باید هنگام طراحی در نظر داشت را هم مطرح می کنیم.

اتصال esp8266 :

در تصویری که در پایین قرار می دهم، طریقه ی اتصال esp8266 به پروگرامر و همچنین به قطعات دیگر را مشاهده می کنید. پایه های ریست و GPIO 0 را با یک میکرو سوئیچ به زمین وصل می کنیم. تا موقعی که بخواهیم برنامه داخل esp8266 بریزیم بتوانیم آنرا به مد پروگرام کردن ببریم.

ESP8266 Air Freshner

ESP8266 Air Freshner

از GPIO 0 برای راه اندازی موتور هم استفاده کرده ایم. از GPIO 2 برای خواندن سنسور نور استفاده می کنیم.

توجه داشته باشید که esp8266 آنالوگ را نمی تواند بخواند. و زیر 1.5 را صفر می خواند و بالای آن را یک می خواند. پس هنگامی که می خواهیم از سنسور استفاده کنیم باید با مقاومت به خواسته ی خود برسیم، که در چه مقدار نوری یک باشد و کمتر از آن صفر باشد.

esp8266 boot mode

esp8266 boot mode

در این مدار از یک ترانزیستور PNP استفاده می شود. و برای اینکه مدار درست کار کند باید از یک ترانزیستور PNP استفاده کنیم. چون وقتی که esp8266 ریست می شود، روی پایه ی صفر آن ولتاژی میافتد. این کار برای این است که متوجه شود این پایه به زمین وصل است یا نه. که به مد برنامه نویسی برود یا نرود. وقتی از NPN استفاده کنیم هر بار که ریست شود به مد پروگرامینگ میرود.

توجه داشته باشید که ولتاژ بیس اگر بیشتر از 0.7 ولت از ولتاژ امیتر کمتر باشد ترانزیستور راه میافتد. به این نکته در هنگام انتخاب موتور و ولتاژ آن باید دقت داشت. چون ولتاژ خروجی esp8266 حدود 3.3 ولت می باشد. و موتوری که ما استفاده می کنیم باید با همین ولتاژ کار کند. البته در این مداری که ما طراحی کرده ایم به این صورت است. برای استفاده از موتور هایی با ولتاژ بالاتر باید سخت افزار را تغییر داد.

در ادامه نرم افزار پروژه را به طور کامل قرار می دهم:

 

در ادامه فیلمی که برای شما تهیه کرده ام را قرار می دهم:

 

 

دیدگاه ها :

  1. فرشاد گفت:

    ممنونم بابت اموزش کلی مطلب یاد گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.